Навигация
РФК София-столична бе партньор на Осмата национална конференция по медицински и здравен туризъм в Чепеларе

25 авг 2018

Регионална фармацевтична колегия София-столична подкрепи Осмата национална конференция по медицински и здравен туризъм. Тя се проведе в Чепеларе от 26 до 28 юли 2018 г. В нея участваха представители на Министерство на туризма, Агенция по заетостта, Комисия за защита на потребителите, Комисия за защита на личните данни, Български лекарски съюз, Българска асоциация на професионалистите по здравни грижи, РЗИ, представители на общини, учебни заведения, лечебни заведения, хотелиери, ресторантьори, а председателката на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова изпрати поздравителен адрес до участниците. Маг.-фарм. Венелин Сапунаров, председател на РФК София-столична, бе включен в програмата като модератор на третия панел на конференцията. Всички участници получиха рекламни материали, чрез които да се запознаят с дейността на колегията и на магистър-фармацевтите, които членуват в РФК София-столична, а рекламни банери напомняха през цялото време на участниците „Магистър-фармацевтите се грижат за Вашето здраве“.

Конференцията откри Весела Цолова, директор на програма „България Ви очаква“ и организатор на конференцията, а кметицата на Чепеларе и домакин на събитието Славка Чакърова приветства участниците. Гостите поздрави и Пантелей Мемцов, зам.-кмет на общината, който участва и в предходните национални конференции по медицински и здравен туризъм. Вниманието на участниците в конференцията прикова представеният от тях филм за Чепеларе и развитието на туризма в региона.

„Целта на ЕС е да бъде дестинация №1“, каза Венелина Червенкова, началник на отдел „Стратегическо планиране и продуктова политика в туризма“, Министерство на туризма. Тя представи основните послания и инициативи в областта на туризма в контекста на българското председателство на ЕС и съобщи, че по време на него е било подкрепено предложение на Хърватия за създаване на Балкански туристически маршрут за туристи от далечни дестинации като Китай и Индия.

За сезонните работници от трети държави, които извършват сезонна работа въз основа на срочни договори в България разказа Росен Деянов, директор на Бюрото по труда в Смолян, Агенция по заетостта. Тези работници могат да бъдат наемани до 90 дни и до 9 месеца. „Миналата година 4 хотела от Пампорово се възползваха от наемането на служители от трета страна – Украйна“, заяви той. Регистрацията на сезонна заетост се извършва при спазване на определени условия по дейности, чието изпълнение зависи от смяната на сезоните, сред които това, че работодателят трябва да покрие транспортните разходи на сезонния работник и да му осигури подходящо жилище.

Цветан Иванчовски, началник на отдел „Контрол и административно наказателни производства“, Комисия за защита на личните данни, разказа за правомощията при обработване на личните данни. Акцент в изказването му бе основанието за обработване, санкционния механизъм, видеонаблюдението. По повод практиките с изискване на декларации за съгласие в хотелите във връзка с адресните карти, той подчерта че в този случай не е необходимо да се изисква съгласие.

Превенцията и контрола при предоставяне на услуги в спа центрове и балнеолечебни центрове коментира Константин Райков, член на Комисията за защита на потребителите. А гл. ас. Д-р Марияна Алберт, Медицински колеж „Йорданка Филаретова“, МУ – София, представи практиките при мобилността на студенти на медицинския колеж в други страни.

За Win-win стратегия за партньорство разказа Весела Цолова. Във връзка с темата тя представи Станислав Вангелов, който е основател на т.нар. „лаптопаджийски лагер“ или офис в гората на връх Мечи Чал, където хора със свободни професии могат да си почиват, докато работят. Той активно участва в обществени обсъждания за развитието на Чепеларе и туризма, без да е част от местната или държавната администрация. „Нещата се случват, но става бавно“, коментира той развитието на туризма.

С идеи за региона и развитието на медицинския и здравен туризъм в дискусиите се включваха и д-р Николай Брънзалов, зам.-председател УС на БЛС, и Милка Василева, председател на БАПЗГ. В конференцията участваха и кметицата на Бобов дол адвокат Елза Величкова, д-р Виктор Кирчев, директор на РЗИ Кърджали, Петя Недкова, председател на Националния съвет по качество на БАПЗГ.

РФК София-столична подкрепя провеждането на националните конференции по медицински и здравен туризъм от втората конференция до настоящата. Целта е магистър-фармацевтите да бъдат представяни пред различни обществени групи и тяхната роля като медицински специалисти в системата на здравеопазването, както и възможността магистър-фармацевтите да допринесат за развитието на медицинския и здравен туризъм.
Осмата национална конференция по медицински и здравен туризъм се проведе в в община Чепеларе
Славка Чакърова, кмет на община Чепеларе, в приветствието си разкри, че тайната на родопското дълголетие се крие в чистия въздух
На снимката от ляво надясно: Весела Цолова, организатор, Цветан Иванчовски, Комисия за защита на личните данни, Пантелей Мемцов, зам.-кмет на Чепеларе
След всяка национална конференция по медицински и здравен туризъм, организаторката Весела Цолова изготвя документ с предложения, който изпраща до институциите
Д-р Николай Брънзалов, който отскоро е зам.-председател УС на БЛС, активно участваше в дискусиите по време на конференцията
Венелина Червенкова, Министерство на туризма, участва в конференциите от много време. Участието и допринесе за това предложения от конференцията да бъдат приети в наредби, например в наредбата за сертифициране на балнеолечебен, спа и уелнес център
1000 фармацевти посрещнаха Еньовден в Пловдив по време на Български фармацевтични дни 2018

22 авг 2018

Маг.-фарм. Станислав Цанков бе отличен с приза „Магистър-фармацевт на годината“ от РФК София-столична

От 22 до 24 юни се проведе дванадесетото издание на Български фармацевтични дни 2018. За да посрещнат заедно празника на фармацевтите – Еньовден, в Пловдив се събраха близо 1000 фармацевти.

Форумът бе открит с тържествена церемония в Драматичния театър в града под тепетата. Проф. Илко Гетов, председател на Български фармацевтичен съюз (БФС), приветства гостите и отбеляза, че тази година за първи път участват и помощник-фармацевти. Приветствие отправи и Лиляна Петрова, председател на Националното сдружение на бакалавър-фармацевтите в България, която заяви, че „Трябва не само да работим заедно, но и да празнуваме заедно“. А в поздравителен адрес здравният министър Кирил Ананиев пожела професионални успехи на участниците и отбелязва, че БФС е надежден партньор на държавата.

В края на втория ден на форума се състоя годишната гала-вечер на магистър-фармацевтите. С приза „Магистър-фармацевт на годината“ бе отличен маг.-фарм. Станислав Цанков, който е заместник-председател на Регионална фармацевтична колегия София-столична, и повече от 10 години подкрепя колегията във всички решаващи моменти. На церемонията бяха удостоени общо 8 магистър-фармацевти, номинирани от различни регионални колегии в страната. За Регионална фармацевтична колегия на годината бе определена РФК Стара Загора. РФК София-столична е носител на приза през 2013 година. Веселие и много танци предизвика изненадата на вечерта - Веселин Маринов, който оживи препълнената зала в Международния панаир в Пловдив.

В БФД 2018 участваха над 150 магистър-фармацевти, които членуват в РФК София-столична, както и част от ръководството на колегията - маг.-фарм. Венелин Сапунаров, председател, маг.-фарм. Димитър Маринов, зам.-председател, маг.-фарм. Йордан Славчев, секретар, маг.-фарм. Димитър Коцев, член на УС, маг.-фарм. Мирослава Кръстева-Райкова, член на УС. Доц. маг.-фарм. Евгени Григоров, член на УС, също участва във форума и бе модератор на един от панелите по време на научната програма. За част от членовете на колегията, които участваха в БФД 2018 и заявиха желание, беше организиран безплатен транспорт от София до Пловдив и обратно /както е било винаги от учредяването на организацията/.

По време на БФД 2018 се състоя и церемония по връчване на годишните награди за продукти на годината.

Акцентът в програмата на БФД 2018 бе за верификацията на лекарствените продукти. От Изпълнителната агенция по лекарствата представиха ролята и функцията на европейската мрежа от контролни лаборатории в борбата с фалшивите лекарства. За внедряването на Общоевропейската система за верификация на лекарствените продукти в България обясни Илиана Паунова, изпълнителен директор на Българската организация за верификация на лекарствата (БОВЛ). Тя представи какви са задълженията на аптеките и търговците на едро, както и на другите заинтересовани страни – производителите, БОВЛ и IT доставчиците. Според плана за приложение на Директивата за верификация се очаква да има работеща система за верификация в ЕС на 9 февруари 2019 г. Паунова препоръча да не се чака последният момент за достъп до системата. Чарлз Йанг, представител на Solidsoft Reply (дружеството, което изпълнява внедряването и поддържането на Националната система за верификация в България), също имаше презентация. Проведе се и интерактивен уъркшоп за верификацията.

В програмата бе засегната и темата за защитата на личните данни. „Вашата дейност се определя от Закона за здравето, не от GDPR“, това заяви Цанко Цолов, член на Комисията за защита на личните данни. По думите му не трябва да се изисква съгласие при обработването на рецепта в аптеката. Но ако искате да препоръчате лекарство на другия ден на същия пациент – трябва да изисквате съгласие за това. „При пробив трябва да знаете, че имате задължение да уведомите надзорния орган – Комисията за защита на личните данни, и всеки, който е засегнат до 72 часа и да покажете, че сте взели мерки“, посочи той.

По време на БФД 2018 на площад „Стефан Стамболов“ се състоя и изложението „Попитай фармацевта“, на което стотици пловдивчани се запознаха с работата на магистър-фармацевтите и продуктите и услугите, които се предлагат в аптеката.
За пръв път в кампанията за доверието на пациентите на вестник „24 часа“ „Лекарите, на които вярваме“ се включват и магистър-фармацевти

06 юли 2018

От ляво надясно: Маг.-фарм. Антон Вълев, маг.-фарм. Йордан Славчев, председателката на Народното събрание Цвета Караянчева, здравният министър Кирил Ананиев, маг.-фарм. Венелин Сапунаров, маг.-фарм. Димитър Коцев
За първа година в кампанията „Лекарите, на които вярваме“ участват и магистър-фармацевти от Регионална фармацевтична колегия София-столична. Участието им е като медицински специалисти, редом с лекари и зъболекари. „Това е първата стъпка, уверен съм, че в бъдеще инициативата ще се разрасне и ще бъдат включени повече магистър-фармацевти от регионални колегии от цялата страна“, заяви магистър-фармацевт Венелин Сапунаров след официалната церемония.
Кампанията започва преди 11 години и в нея участват само лекари и за това носи това име. През 2017 г се включват и дентални лекари, а тази година и магистър-фармацевти. „Надяваме се, кампанията да се разшири с нашето участие“, коментираха фармацевти.

Сред отличените, които присъстваха на церемонията, са маг.-фарм. Венелин Сапунаров, маг.-фарм. Станислав Цанков, маг.-фарм. Йордан Славчев, маг.-фарм. Димитър Коцев, маг.-фарм. Антон Вълев. Възможността да бъдат включени и магистър-фармацевти в кампанията е по инициатива на председателя на Регионална фармацевтична колегия София-столична маг.-фарм. Венелин Сапунаров.

Снимка: Венелина Гочева (вляво), издател на „24 часа“, откри официалната церемония, а Кирил Ананиев, министър на здравеопазването, приветства участниците
Снимка: Цвета Караянчева, председател на Народното събрание, отправи благопожелания към отличените


Официалната церемония, на която бяха отличени над 450 медицински специалисти, се състоя на 4 юли в София. Те получиха отличия в присъствието на председателката на Народното събрание Цвета Караянчева, здравният министър Кирил Ананиев, общественици и представители на бизнеса. Церемонията бе открита от издателя на вестник „24 часа“ Венелина Гочева. Тя обяви, че според допитване до читателите на вестника за пръв път отношението на пациентите към медиците и на медиците към пациентите не е водещ проблем. „За първи път въпрос номер едно е къде отиват моите здравни осигуровки, на второ място – харчовете на болниците“, посочи тя. В проучването са се включили 2300 души и е проведено от 20 до 30 юни на сайта на изданието и от кореспондентите им.

„Ние като законодател имаме политическата воля да подобрим здравеопазването в България, а вие като професионалисти се надявам да ни помагате, защото професионализъм и политическа воля, съчетани, могат да правят чудеса“, заяви председателката на парламента. А здравният министър се обърна към участниците с думите: „Доверието на пациентите е най-голямото признание за всеки един от вас“. По думите му една от основните точки в новия здравноосигурителен модел ще са човешките ресурси, така че повечето от медиците да останат в България и да лекуват българските граждани.

За пръв път в инициативата бяха отличени и болници, избрани от журналистите на медията като най-иновативните здравни заведения. Сред наградените бяха „Пирогов, Александровска болница, „Свети Иван Рилски“, „Майчин дом“, пловдивската „Свети Георги“, плевенската „Света Марина“, а управителите на болниците лично благодариха за номинацията.
Вестникът издава и алманах с отличените медицински специалисти, в който са и магистър-фармацевтите в специално добавена нова секция за фармация. Непосредствено до техните визитки е поместено и интервю с маг.-фарм. Сапунаров за професионалните предизвикателства пред фармацевтите, променената им роля и развитието на професията. „Новото издание на алманаха включва 466 специалисти от различни профили в медицината и магистър-фармацевти. Те са поставени в благородната класация от пациентите – не само заради професионализма им, но и защото са спечелили с човешка съпричастност и внимание доверието на лекуваните хора“, посочват от редакцията.

Регионална фармацевтична колегия София-столична участва в инициативата, в която редом до лекарите за първи път застанаха и фармацевти, с идеята в бъдеще да се включат повече фармацевти. Колегията бе партньор на XI издание на кампанията.

Сред отличените в кампанията магистър-фармацевти бяха от ляво надясно: маг.-фарм. Станислав Цанков, маг.-фарм. Димитър Коцев, маг.-фарм. Венелин Сапунаров, маг.-фарм. Антон Вълев, маг.-фарм. Йордан Славчев
Церемонията се проведе в Милениум център в София
На официалната церемония присъстваха медицински специалисти, общественици и представители на бизнеса
От горе надолу: Маг.-фарм. Станислав Цанков, маг.-фарм. Йордан Славчев, маг.-фарм. Венелин Сапунаров, маг.-фарм. Димитър Коцев, маг.-фарм. Антон Вълев
РФК София-столична участва в Българо-руския форум „Медицина и фармация - 2018“

21 юни 2018

Владимир Падалко, вицепрезидент на Търговско-промишлената палата на Руската федерация, обясни за развитието на фармацията в Русия и как са се отразили санкциите срещу страната в тази сфера
Във форума участваха над 80 представители на български и руски институции, професионални и търговски асоциации и компании в областта на медицината, фармацията и санаторно-оздравителния туризъм
Регионална фармацевтична колегия София-столична участва в Българо-руския бизнес форум „Медицина и фармация - 2018“, който се проведе на 13 юни в София, организиран от Търговско-промишлената палата на Руската Федерация (РФ) съвместно с Българо-руската търговско-промишлена палата. Във форума участваха над 80 представители на български и руски институции, професионални и търговски асоциации и компании, както и фирми от Гърция и Македония в областта на медицината, фармацията и санаторно-оздравителния туризъм.

Председателят на колегията маг.-фарм. Венелин Сапунаров представи столичните магистър-фармацевти и възможностите за сътрудничество. Той посочи няколко възможности за съвместна дейност и отбеляза, че у нас в момента търсенето на кадри е голямо, но фармацевтите са доказали се професионалисти, които непрекъснато повишават професионалната си квалификация и са добър партньор.
РФК София-столична предостави на участниците във форума рекламни материали, изготвени на български и руски език, с които да се запознаят с дейността на колегията и столичните магистър-фармацевти.
Маг.-фарм. Венелин Сапунаров, председател на УС на РФК София-столична, представи възможностите за развитие на двустранните взаимоотношения в областта на фармацията и възможностите за партньорство с магистър-фармацевтите
РФК София-столична предостави на участниците във форума рекламни материали, изготвени на български и руски език, с които да се запознаят с дейността на колегията и столичните магистър-фармацевти
Във форума участваха и маг.-фарм. Светослав Крумов, главен секретар на Българския фармацевтичен съюз, и доц. Асена Стоименова, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата, която даде насоки относно оценката на лекарствени продукти по централизирана и децентрализирана процедура.

Форумът бе открит от Георги Минчев, председател на Българо-руската търговско промишлена палата, който припомни за общите усилия на всички, които са съпричастни за българо-руските отношения и отбеляза, че наскоро премиерът и президентът на България са били на посещения в РФ. Зам.-министърът на здравеопазването д-р Бойко Пенков също приветства участниците, а Гълъб Донев, съветник на президента Румен Радев, отправи поздравления от името на държавния глава.

Владимир Падалко, вицепрезидент на Търговско-промишлената палата на Руската федерация, представи участниците от руската делегация. А Иван Зарубин, Търговско представителство на РФ в България, приветства от името на Н. Пр. Анатолий Макаров, посланик на РФ у нас.

В приветствие от името на министъра на икономиката Емил Караниколов бяха представени данни от 2017 г, според които двустранният стокообмен между двете страни има 6,7% дял от общия външнотърговски обмен на България и съставлява 4 млрд и 300 млн щатски долара. Ръстът е 41,6%, при което износът се е увеличил с 87%, а вносът с 34%. Износът достига 810 млн и относителен дял 2,7%. Вносът достига 3,5 млрд щатски долара и относителен дял от 10%. Според представената информация през последните години една от водещите групи стоки за Русия били медикаментите, които заемат между 15 и 30% от общия дял стоки. Това се потвърждавало и от данните за първото тримесечие на 2018 г. Износът на медикаменти е нараснал с 31,5%, като групата стоки заема рекорден дял от общия търговски обмен – 37%.
„Русия е водеща в научните разработки и смятам, че това би била една добра насока в бъдеще“, заяви д-р Таня Андреева, председател на Център за социални и здравни политики и министър на здравеопазването в правителството на Пламен Орешарски (2013-2014). Тя припомни, че преди години е имало идея за протонен център в България и отбеляза, че може да се работи и в посока улесняване на процедурата по признаване на руските дипломи у нас.

Д-р Виктор Дмитриев, генерален директор на Асоциацията на руските фармацевтични производители, обясни, че в Русия е приета стратегия „Фарма 2020“, която цели да възроди фармацията в страната. По думите му Русия все още е зависима от чужди лекарствени продукти, а обемът на лекарствения пазар надхвърля 20 млрд долара, като една трета от него са държавни средства. Преди форума той се е срещал с представители на българското Министерство на здравеопазването и са обсъдили въпроса за доставка на инсулин в България, тъй като в момента Русия сама задоволява нуждите си от инсулин и дори е износител. Той определи фалшификацията на лекарствени продукти като общ враг.

Д-р Дмитриев отправи и покана към българските студенти да участват в ежегодната олимпиада по фармация в Русия, следващата такава ще се проведе през януари 2019 г в Новгород. В неформален разговор с маг.-фарм. Сапунаров обсъдиха броя на студентите, които могат да участват и са необходими, за да се формира отбор. Предстои да се уточнят детайлите и условията за участие. Двамата обсъдиха и възможността българска група да посети и няколко фармацевтични университета в Русия.

На снимката от ляво надясно: проф. Галина Куртева, „Хумано“ ООД, маг.-фарм. Венелин Сапунаров, председател на УС на РФК София-столична, д-р Виктор Дмитриев, генерален директор на Асоциацията на руските фармацевтични производители
На снимката от ляво надясно: доц. Асена Стоименова, изпълнителен директор на ИАЛ, д-р Виктор Дмитриев, генерален директор на Асоциацията на руските фармацевтични производители, Стамен Янев, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, д-р Таня Андреева, председател на Център за социални и здравни политики и министър на здравеопазването (2013-2014), Иван Зарубин, Търговско представителство на РФ в България, маг.-фарм. Светослав Крумов, главен секретар на Български фармацевтичен съюз
На снимката от ляво надясно: доц. Асена Стоименова, изпълнителен директор на ИАЛ, д-р Виктор Дмитриев, генерален директор на Асоциацията на руските фармацевтични производители, Стамен Янев, изпълнителен директор на Българската агенция за инвестиции, д-р Таня Андреева, председател на Център за социални и здравни политики и министър на здравеопазването (2013-2014)
РФК София-столична предостави на участниците във форума рекламни материали, изготвени на български и руски език, с които да се запознаят с дейността на колегията и столичните магистър-фармацевти
Честит Ден на българската просвета и култура и славянската писменост!

24 май 2018

Уважаеми колеги,

Управителният съвет на Регионална фармацевтична колегия София-столична Ви поздравява по случай най-българският празник 24 май – Денят на българската просвета и култура и славянската писменост. Празникът на буквите е специален за всички нас, българите. Благодарение на езика ни сме се съхранили като народ и сме преминали през премеждията на вековете.

Уверен съм, че бъдещето принадлежи на просветените, на тези които променят света и са движеща сила. Вярвам, че и във фармацевтичното съсловие знанието и духовността са водещи и определящи за нас като професионалисти. Бъдете просветени и вдъхновени от духовната мощ на родната реч. Нека съхраним словото си и да почитаме всекидневно делото на светите братя Кирил и Методий, за да пребъдем във времето.

Честит празник!

С уважение:
Маг.-фарм. Венелин Сапунаров
Председател на УС на РФК София-столична
Сертифициран Коуч от ERICKSON college international